Murati: Deri ne fund të vitit 2022 rritja ekonomike do të jetë 4.1%

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Qeveria e Kosovës ka miratuar projektligjin për buxhetin e vitit 2023, në vlerë prej tre miliardë e 212 milionë euro.

Ministri i Financave, Hekuran Murati, në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës, ka deklaruar se pritet rritje ekonomie prej 4.1 për qind deri në fund të vitit, përkundër raporteve të institucioneve ndërkombëtare financiare që kanë paraparë ngadalësim të zhvillimit ekonomik.

“Ekonomia e Kosovës ka treguar rezistencë të mjaftueshme sa i përket përballueshmërisë me kriza. Deri në fund të vitit parashikojmë të kemi 3.8 deri në 4.1 për qind rritje ekonomike. Pritet një dinamikë e përshpejtuar e ekzekutimit të investimeve publike për shkak të zbatimit të kontratave në pritje që mundësohen me ligjin për mbështetjen e punëve publike”, deklaroi ai.

“Eksporti i mallrave pritet të vazhdojë në trendin rritës të deritanishëm. Projeksionet mbi të hyrat për vitin 2023 pritet të arrijnë 2 miliardë e 840 milionë euro”, shtoi ndër të tjera ministri Murati.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-