Nëntë fakte për tigrin

Opoja.net Opoja.net Kuriozitete

Nëntë fakte interesante për tigrin.

1) Tigrat janë macet e egra më të mëdha në botë.

Të rriturit mund të peshojnë deri në 363 kg.

2) Tigrat janë mishngrënës, hanë vetëm mish.

Ata kryesisht ushqehen me gjitarë të mëdhenj si dreri, derrat e egër, antilopa dhe bualli.

3) Tigrat janë gjahtarë të vetmuar dhe në përgjithësi kërkojnë ushqim vetëm gjatë natës.

Ata e ndjekin në heshtje gjahun e tyre derisa të afrohen mjaftueshëm për t’u hedhur – pastaj ata e vrasin viktimën e tyre me një pickim në qafë ose në pjesën e pasme të kokës.

4) Tigrat janë notarë të mirë!

Ndryshe nga shumica e anëtarëve të familjes së maceve, atyre u pëlqen uji dhe shpesh freskohen në lumenj ose përrenj.

5) Ulërima e një tigri mund të dëgjohet deri në tre kilometra larg.

Ndaj kur të duan të dëgjohen te të tjerët, ata mund të ulërijnë shumë.

6) Me shpejtësi të plotë, tigrat mund të arrijnë deri në 65 km/h.

Ata mund të jenë të mëdhenj dhe të rëndë, por tigrat nuk janë aspak lëvizës të ngadaltë!

7) Asnjë tigër nuk ka të njëjtat vija.

Meqenëse çdo tigër ka modelin e vet në leshin e tyre, ata janë të gjithë unik!

8) Sot, ekzistojnë pesë nënlloje të tigrit.

Këto nënspecie janë tigri i Bengalit, tigri i Kinës Jugore, tigri indokinez , tigri sumatran dhe tigri Amur (i njohur gjithashtu si tigri siberian). Mjerisht, tre nënlloje të tigrit janë zhdukur – Kaspiku, Bali dhe Javan.

9) Më pak se 100 vjet më parë, tigrat mund të gjendeshin në të gjithë Azinë.

Mjerisht, gjuetia dhe humbja e habitatit i kanë vënë në rrezik popullatat dhe sot diapazoni i tyre është reduktuar në rreth 7% të madhësisë së mëparshme. /Demokracia

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-