Opoja.net

Nis vaksinimi në Zvicër

Nis vaksinimi në Zvicër

Të martën pasdite, dozat e para të vaksinave kundër koronavirusit – 107,000 doza – arritën në Zvicër.

Ndërsa skema zyrtare e vaksinimit masiv është vendosur të fillojë më 4 janar, disa kantone do të fillojnë procesin e vaksinimit që më 23 dhjetor.

Disa, siç është zbuluar, nuk do të fillojnë fushatat e tyre të vaksinimit deri më vonë – me Vaud, Nidwalden dhe Graubünden të vendosur për të filluar më 11 janar.

Sipas të përditshmes zvicerane “20 Minutes”, Appenzell Innerrhoden dhe Lucerne do të fillojnë të vaksinojnë individë me rrezik të lartë të mërkurën, 23 dhjetor, përcjell albinfo.ch.

Cili do të jetë procesi i shpërndarjes në të gjithë Zvicrën?

Fillimi i një programi vaksinimi “është jashtëzakonisht i komplikuar logjistikisht”, tha Ministri Zviceran i Shëndetësisë, Alain Berset.

Kjo është për shkak të infrastrukturës që duhet të vendoset për të ruajtur, shpërndarë dhe administruar vaksinat.

“Në muajt e fundit, ne kemi përgatitur infrastrukturë me depo tepër të ftohta”, tha Aeschbach.

“Sapo të dorëzohen vaksinat, ruajtja dhe vaksinimi do të jenë përgjegjësi e autoriteteve kantonale”.

Nëse është e nevojshme, ushtria gjithashtu do të sigurojë akull për të ruajtur në mënyrë të sigurt dozat, pasi shumica e vendeve nuk kanë ngrirës të specializuar të nevojshëm për të mbajtur vaksinat në temperatura jashtëzakonisht të ulëta.

Vaksina Pfizer, për shembull, duhet të mbahet në -80 gradë Celsius.

Qindra nxënëse dyshohet se janë rrëmbyer në një shkollë të Nigerisë

Opoja.net

Zjarr në ndërtesë, nëna i hedh 4 fëmijët nga dritarja

Opoja.net

OBSH tregon se kur pritet të përfundojë koronavirusi

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net