Osmani takon shefin e EULEX-it: Veprimet e Serbisë në kundërshtim me marrëveshjen e Brukselit

Opoja.net Opoja.net Kosova

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me shefin e EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark.

Osmani ka falënderuar EULEX-in për bashkëpunimin me Policinë e Kosovës për ofrimin e sigurisë gjatë procesin zgjedhor në komunat veriore.

Tutje, ajo ka thënë se Serbia ndërhyri paligjshëm në zgjedhjet në veri, dhe se veprimet e Serbisë janë në kundërshtim me marrëveshjen e Brukselit, mes Kosovës dhe Serbisë.

“Ajo potencoi se veprimet e Serbisë para 23 prillit si dhe në ditën e zgjedhjeve dëshmojnë ndërhyrje të paligjshme të Serbisë në zgjedhjet e Republikës së Kosovës nëpërmjet metodave të kërcënimeve e dhunës ndaj serbëve lokal në komunat veriore. Një veprim i tillë, potencoi ajo, është jo vetëm në kundërshtim me marrëveshjet e Brukselit, por edhe normat e aplikueshme juridike ndërkombëtare”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

Osmani edhe të hënën reagoi ndaj dy veprimeve që tha se Serbia ndërmori, e që bien ndesh me marrëveshjen e dakorduar në Bruksel dhe Ohër.

Shkelja e parë, sipas saj, u bë përmes ndërhyrjes së Serbisë në zgjedhjet e organizuara të dielën në veri të Kosovës. Kjo, tha Presidentja Osmani, përbën shkelje të nenit 2 të marrëveshjes.

Neni 2 i marrëveshjes thotë se “të dyja palët do të udhëzohen nga qëllimi dhe parimet e përcaktuara në Kartën e Kombeve të Bashkuara, veçanërisht ato që kanë të bëjnë me të drejtat sovrane të shteteve, respektimin e pavarësisë, autonomisë dhe integritetit territorial të tyre, të drejtën për vetëvendosje, mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe mosdiskriminimin”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-