Parashikimi i motit për pesë ditë

Opoja.net Opoja.net Kosova

Java e ardhshme do të karakterizohet me mot të mirë dhe relativisht të qetë.

Kjo situatë meteorologjike do të vijë si rezultat i masave të fuqishme të ajrit me presion të lartë atmosferik, thuhet nga IHMK.

“Në mëngjes, në ultësira parashihet të ketë mjegull, si pasojë rënieve të temperaturave minimale (mjegull e radiacionit), ndërsa gjatë ditës parashihet të rriten temperaturat maksimale”.

Riga të dobëta shiu mund të ketë të hënën, vetëm në pjesën veriperëndimore dhe perëndimore të vendit.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 3-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 14-19 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i juglindjes.

“Kushtet agrometeorologjike do të jenë të mira si rezultat i reshjeve të cilat përfshinë gjithë territorin e vendit tonë. Sasitë më të larta të reshjeve u regjistruan në verilindje (diku 110 litër për metër katror) dhe lindje të vendit rreth 95 litër për metër katror) derisa edhe
pjesët tjera të vendit kishin reshje të mira, mesatarisht 30-70 litër për metër katror”, 
thuhet tutje sipas njoftimit.

Në viset e larta mbi 900m mbi nivel të detit trashësia e borës ka lëvizur ndërmjet 15-20 cm.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-