Problemet me gjëndrën tiroide mund ta prekin edhe zemrën – ja çka duhet të dini

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Shpeshherë ndodh që problemet me tiroiden të nxisin shqetësime të tjera me zemrën. Mjekët nënvizojnë rëndësinë e diagnostikimit dhe trajtimit të këtyre problemeve për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare, transmeton Gazeta Sinjali.

Tiroidja ndihmon në rregullimin e metabolizmit, furnizimit me oksigjen, tretjes, funksionit të muskujve e të tjerë.

Praktikisht, tiroidja ndikon te çdo organ, përfshirë zemrën. Nëse një person vuan nga zemra, çrregullimet me tiroiden mund të përkeqësojnë simptomat ose të nxisin të reja., transmeton AgroWeb.

Sipas të dhënave, prodhimi i pakët i hormoneve (hipotiroidizmi) ose i tepërt (hipertiroidizmi) ka një ndikim domethënës tek zemra.

Hipotiroidizmi dhe zemra

Hormonet e tiroides janë të nevojshme për funksionet kardiovaskulare. Në mungesë të hormoneve as zemra dhe as enët e gjakut nuk funksionojnë siç duhet. Në rastin e hipotiroidizmit, niveli i pakët i hormoneve dobëson muskujt e zemrës duke nxitur kopalsin e saj. Për më tepër, hipotiroidizmi shkakton ngurtësimin e enëve të gjakut gjë që nxit hipertensionin.

Problemet më të mëdha me zemrën që shkakton hipotiroidizmi janë:

Vështirësia në frymëmarrje

Ngadalësimi i rrahjeve të zemrës

Rritje e tensionit diastolik

Edemë

Përkeqësim të problemeve ekzistuese me zemrën

Hipertiroidizmi dhe zemra

Hipertiroidizmi shkaktohet nga prodhimi i tepërt i hormoneve nga tiroidja. Sipas informacioneve, prania e tepërt e hormoneve është stërmunduese për zemrën dhe e sforcon atë. Hormonet rrisin forcën kontraktuese të muskulit të zemrës dhe nevojën për oksigjen.

Për pasojë pacientët që vuajnë nga hipertiroidizmi, por edhe një sëmundje e fshehur e zemrës rrezikohen nga:

Takikardia

Tensioni i lartë sistolik

Vështirësi në frymëmarrje

Dhimbje në kraharor e të tjerë

Fakte që nuk i dinit për tiroiden

Kjo gjëndër mund të përmbajë një sasi vdekjeprurëse hormonesh, të cilat nëse do të çliroheshin menjëherë në organizëm do të të merrnin jetën. Për fat të mirë, funksionet e tiroides kontrollohen me rreptësi nga sinjale të ndjeshme që lidhin trurin, tiroiden e volumin e gjakut. /Gazeta Sinjali/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-