Opoja.net

“Pusho Shqip”, në Brod të Dragashit u hap sezoni turistik Vjeshtë- Dimër

“Pusho Shqip”, në Brod të Dragashit u hap sezoni turistik Vjeshtë- Dimër

Me moton “Të ecim shtigjeve të Dardanisë”, në Ditën Botërore të Turizmit, në ambientët e Qendrës Skitare Rekreative ” Arxhena” në Brod të Dragashit, është bërë hapja e sezonit turistik vjeshtë-dimër.

Nga Brodi i Dragashit, përfaqësues të turizmit nga Kosova e Shqipëria, kanë bërë thirrje për vazhdim të fushatës “Pusho Shqip”, meqë sipas tyre kështu do të zhvillohet ekonomia dhe do të punësohen qytetarët e vendit.Zëvendëskryeministrja, Albulena Balaj-Halimaj tha se sot po shënohet dita botërore e turizmit, duke uruar që pavarësisht gjendjes me pandeminë, të jetë një fillim i mbarë.

Ajo bëri thirrje që pushimet vjeshtë-dimër të kalohen në Kosovë, ashtu siç kosovarët kontribuan në turizmin e Shqipërisë gjatë sezonit veror.
Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi theksoi se është me rëndësi të veçantë që të investohet në fushën e turizmit, meqë siç tha ai, kështu do të zhvillohet edhe ekonomia e vendit, ndërsa ministri i Turizmit të Shqipërisë, Blendi Klosi theksoi se deti nuk është vetëm i shqiptarëve të Shqipërisë, ashtu siç janë edhe malet e Kosovës. Sipas tij, duhet të investohet dhe promovohet shumë turizmi i të dyjave vendeve në të dy anët e bjeshkëve.

Për rëndësinë që ka bashkëpunimi dhe investimi në zhvillimin e turizmit, e potencuan edhe kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ai i Dragashit Shaban Shabani dhe kreu i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli. Ndër tjera, në këtë ngjarje, Departamenti i Turizmit ka prezantuar edhe ëeb-portalin e turizmit.

Klubi i shahut “Sharri” do të merr pjesë në ligën e dytë të Federates së Shahut në Kosovë

Opoja.net

Biografia e Heroit të Kosovës Ilmi Bahtjari-Oçalani

Opoja.net

Kryetari Shabani uron besimtarët myslimanë festën e Fitër Bajramit

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net