Rada Trajkoviq: Kriminelët e veriut, shpesh janë mysafirë të Aleksandar Vuçiqit

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka deklaruar se ka qenë vazhdimisht nën kërcënime dhe presione që kur ka folur për Oliver Ivanoviqin duke u kërcënuar nga një grup kriminal nga veriu i Kosovës.

Ajo ka thënë se gjithçka ka nisur me arrestimin e një grupi të serbëve të dyshuar për pjesëmarrje në vrasjen e Ivanoviqit, Prokuroria Speciale ka thirrur qytetarë të shumtë për mbledhjen e provave, por ata i kanë fshehur ato, ndërsa Trajkoviq ka deklaruar. media në lidhje me të.

“Pas asaj deklarate, shefi i atëhershëm i Zyrës për Ministrinë e Punëve të Jashtme, Marko Gjuriq, mbajti një konferencë për media dhe më sulmoi ashpër. Të nesërmen në konferencën për media, Aleksandar Vuçiq lexoi edhe pjesë nga dëshmia ime që i kam dhënë në hetim në Prokurorinë Speciale në Prishtinë”, tha Trajkoviq dhe shpjegoi se Vuçiq e ka marrë informacionin edhe pse duhet mbajtur sekret.

Trajkoviq theksoi se ajo ndaloi së raportuari kërcënimet, sepse e kuptoi se kjo qeveri po e “çhumanizonte”, ndërsa Milan Radojicic, për të cilin ajo dyshonte se ishte lider i një grupi kriminal nga veriu i Kosovës, u lejua të avanconte për të drejtuar Srpska. Lista dhe të jetë mysafir i shpeshtë i Presidentit të Serbisë.

Ajo ka theksuar se presidenti i Serbisë praktikisht e ka shënuar si fajtore për arrestimin e serbëve dhe pas kësaj ka filluar të kërcënohet dhe djali i saj është shkarkuar nga puna, raporton gazeta “Nova”.

Deri më tani, askush nuk është arrestuar për kërcënimet, dhe shoqërimi policor i Radi Trajkoviqit, siç tha ajo, “e hoqi (Aleksandar) Vulin sapo u bë ministër”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-