Si ndikon pirja e duhanit në aktivitetin fizik

Opoja.net Opoja.net Shëndeti

Nëse pini duhan dhe ushtroni, me siguri po pyesni se si nikotina ndikon në aktivitetin tuaj fizik. Çdo nxitim i adrenalinës që ndjeni pas marrjes së nikotinës është shpesh jetëshkurtër, kështu që përfundimisht do të përballeni me një zakon të rrezikshëm.

Përveç pasojave të njohura të pirjes së duhanit, të tilla si një rritje e rrezikut të kancerit dhe sëmundjeve të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare, duhanpirësit gjithashtu janë gjetur të kenë më pak qëndrueshmëri, palestër të dobët fizike dhe një shkallë të shtuar të lëndimeve dhe komplikimeve të tjera, transmeton FrontOnline. Pirja e duhanit mund të shkaktojë bronkit kronik, emfizemë dhe astmë.

Edhe pse ideja e pirjes së duhanit dhe stërvitjes tingëllon kontradiktore, mund të habiteni kur të mësoni se ka shumë duhanpirës që ushtrojnë rregullisht. Konsumimi i nikotinës stimulon trupin dhe shkakton një rritje të presionit të gjakut dhe rrahjeve të zemrës. Nikotina aktivizon ndjenjën e kënaqësisë dhe kjo është arsyeja pse shumë njerëz kanë probleme me refuzimin e këtij zakoni të keq.

Aktiviteti i rregullt fizik mund të ndihmojë në zvogëlimin e dëshirave dhe përmirësimin e shëndetit tuaj të përgjithshëm. Ndërsa dita juaj pa duhan kalon, do të vini re një ulje të rrahjeve të zemrës dhe një rritje të funksionit të mushkërive. Ndërsa mund të duhet pak kohë për t’u bërë më të fortë, pjesëmarrja në stërvitje aerobike do të jetë e dobishme.

Përveç kësaj, stërvitja rrit nivelin e endorfinave, “hormonit të lumturisë” që trupi juaj lëshon në përgjigje të aktivitetit fizik. Ato mund të shtypin krizat që do të përjetoni gjatë periudhës së lënies së duhanit.

Nëse ndiheni të shqetësuar ose e keni të vështirë të relaksoheni për shkak të zvjerdhjes, merrni parasysh klasat e jogës që do të qetësojnë nervat tuaja dhe do të përmirësojnë disponimin tuaj. Nëse jeni të shqetësuar se do të fitoni peshë për shkak të lënies së cigareve, stërvitja e përditshme dhe një dietë që përfshin proteina me pak yndyrë, karbohidrate komplekse, yndyra të shëndetshme dhe shumë fruta dhe perime do të jenë në gjendje të mbajnë peshën tuaj ideale.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-