Sondazhi i fundit: Më shumë se një e treta e beogradasve besojnë se Kosova tashmë është e pavarur

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Sondazhi i Demostat-it tregoi se 37 për qind e beogradasve besojnë se Kosova tashmë është e pavarur, ndërsa 49 për qind e të anketuarve nuk do të hiqnin dorë nga Kosova edhe me koston e mos anëtarësimit të Serbisë në BE. Kur bëhet fjalë për zgjedhjet e mundshme në pranverë në kryeqytet, rreth 57 për qind e të anketuarve kanë deklaruar abstinencë.

Sociologu dhe kryehulumtuesi i Demostat Sreçko Mihailoviq tha se hulumtimi është kryer në rajonin e Beogradit, gjë që duhet të merret parasysh sepse Beogradi është i ndryshëm nga pjesa tjetër e vendit.

“Pas një kohe të gjatë kishim kohë të bënim kërkime në terren, ballë për ballë. Ne të gjithë dukej se ishim të etur për një hulumtim të tillë, sepse i besojmë më shumë sesa anketave telefonike. Kishte zhgënjim pasi intervistuesit tanë kishin një numër të lartë refuzimesh si në anketat telefonike. Ne arritëm të futnim çdo familje të katërt në kampionin e përzgjedhur rastësisht, i cili është shumë i dobët për këtë lloj hulumtimi. Është ndoshta një fenomen që karakterizon kohën në të cilën jetojmë, e cila është konfuze, e paqartë. Jemi dëshmitarë të një opinioni të hutuar publik”, tha Mihailoviq.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-