Vështirësit e dimrit në Opojë

Opoja.net Opoja.net Lajme Opoja

Gjatë stines së Dimrit ndoshta edhe me gjatë treva e Opojës kalon me veshtërsi të shumta. Kjo trevë malore i mirëpret dhe është shumë e qendrushme ndaj kesaj stine, kjo në faktin se banoret e kesaj ane janë mjaft të përgaditur pasi gjithman presin dimra të fort dhe të veshtirshem.
Opoja me gjithësej 19 fshatra me rrugët e tyre dhe bashkë me rrugën kryesore janë problemi i parë që mund të hasin banorët. Rrugët mund të jenë të bllokuara pas qdo rreshje, mirpo banorët janë të kujdesshem në mirëmbajtjen e tyre gjithashtu edhe komuna ka të angazhuar kompanin e cila pastron keto rrugë. Banorët me se shumti kujdesën për keto rrugë ata që në mengjes hasin në veshtërsi per te shkuar më punë, shkoll edhe per nevoja tjera. Probleme tjera janë edhe kafshet shtepiake si lopet, viqat të cilet duhet gjatë veres të ju sigurojm ushqimin per stinen e dimrit. Ne ketë treve shumica e shtepive nxehën me dru, të gjitha shtepit kanë tym mbi oxhak pas acarit dhe të ftoftit qe ëdhtë jasht të gjithë qendrojn në dhomën e ndejës siq e quajn në ketë anë, me një zjarr të ndezur (shporeti). Veshtirsit hasim edhe nëpër shkolla me ngrojen e shkollave, e shumë vështirësi tjera. Mirpo me të gjitha keto vështërsi, gjithmanë kjo stinë është e mirëpritur.

© Opoja.Net

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-