Vitaminat kryesore që duhen marrë gjatë dimrit

Opoja.net Opoja.net Shëndeti

Nëse gjatë muajve të dimrit ndjeni se jeni në humor të keq, jeni të lodhur, nervoz dhe e keni të vështirë të ngriheni në mëngjes, mund të keni atë që quhet çrregullim afektiv sezonal.

Ekspertët e shëndetit rekomandojnë aktivitetin fizik, ushqimin dhe pijet e ngrohta dhe të provoni hobi të reja si disa nga mënyrat për të luftuar këto simptoma, por rekomandohen edhe vitamina specifike për të luftuar simptomat e lodhjes dhe për të përmirësuar humorin e zymtë të dimrit.

Për keqtrajtim dhe lodhje, merrni magnez

Magnezi ndihmon në prodhimin e energjisë primare në qelizat tona dhe është thelbësor për metabolizmin e energjisë. Përveç kësaj, një sasi e pamjaftueshme e magnezit mund të rrisë ndjenjën e lodhjes.

Për të rritur energjinë, merrni vitaminë B12

Nëse keni mungesë të vitaminës B12, marrja e saj mund të ndihmojë në rritjen e niveleve tuaja të energjisë, duke ju lënë të ndiheni të rigjallëruar. Ajo gjithashtu mbështet sistemin tonë nervor dhe tretës duke i mbajtur të shëndetshme qelizat tona të gjakut.

Nëse keni mungesë të B12, mund të përjetoni simptoma të tilla si lodhje, ndjenjë dobësie, gulçim dhe dhimbje koke. Vitamina B12 gjithashtu mund të gjendet natyrshëm në mish, peshk, vezë dhe produkte qumështi.

Merrni vitaminë C për të forcuar imunitetin

Sigurisht, me muajt e ftohtë vijnë edhe sëmundjet sezonale si ftohja dhe gripi. Vitamina C është thelbësore gjatë këtyre muajve për të ruajtur sistemin imunitar, si dhe për të parandaluar dhe lehtësuar inflamacionin.

Merrni omega 3 për të përmirësuar disponimin tuaj

Omega 3 mund t’ju ndihmojë të merrni sado pak nxitje që ju nevojitet dhe mund të ketë një efekt pozitiv në disponim.

Omega 3 zakonisht gjendet në ushqimet e detit, arrat dhe farat, të cilat janë të gjitha ushqime që ne i konsumojmë më pak në muajt e ftohtë për shkak të ndryshimeve sezonale dhe disponueshmërisë së peshkut.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se trupi ynë nuk mund të prodhojë natyrshëm omega 3 siç mundet për vitaminat e tjera, kështu që marrja e suplementeve, veçanërisht në këtë periudhë të vitit, është thelbësore.

Përmirësoni shëndetin tuaj me vitaminë D

Vitamina D është ‘vitamina e diellit’ dhe ne marrim shumë më tepër nga ajo në mënyrë natyrale nga rrezet e diellit gjatë muajve të ngrohtë. Natyrisht, gjatë vjeshtës dhe dimrit, ne shohim shumë më pak rrezet e diellit dhe, si rrjedhojë, jemi në rrezik të mungesës së vitaminës D.

Jo vetëm që është jetike për shëndetin tonë, vitamina D është gjithashtu thelbësore për ruajtjen e funksionit normal të sistemit imunitar dhe niveleve të kalciumit në gjak. Kjo është e rëndësishme për ruajtjen e kockave, dhëmbëve dhe muskujve të shëndetshëm.

Ndërsa vitaminat mund të jenë të dobishme në forcimin e trupit tonë, nëse jeni duke luftuar me shëndetin tuaj mendor këtë dimër dhe kjo po ndikon në jetën tuaj të përditshme, është më mirë të flisni me mjekun tuaj të përgjithshëm i cili mund t’ju ofrojë mbështetje shtesë, shkruan HuffPost.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

Fjalë kyqe:
- Reklama-
- Reklama-