Zjarr në bjeshkën e Pllajnikut, rinia e fshatit në aksion për shuarjen e tij

Opoja.net Opoja.net Opoja
Në këto orët e vona të së Martës një zjarr e ka kapluar bjeshkën e fshatit Pllajnik, e cila është mjaft e pasur me burime natyrore. Sipas banorevë të këtij fshati zjarr po e vënë dikush me qëllim për ti dëmtuar këto pasuri natyrore.
Nuk është hera e parë, këto zjarre jan vënë edhe me herët thanë ata, të morën aksion për ta ndalur këtë zjarr dhe kanë kërkuar nga organet e rëndit që të marrin masat e duhura.
Ky është njoftimi i plotë nga rinia e fshatit:
Zjarr në bjeshkë, rinia e fshatit Pllajnik në aksion për shuarjen e tij.
Kjo veçse fatkeqësi natyrore nuk mund të jetë. Njerëz të papërgjegjshëm po i vënë zjarrin bjeshkës së Pllajnikut duke dëmtuar pasuritë natyrore të saj, si: boronicat, dëllinjat, e shumë bimë mjekësore. Kjo katastrofë nuk është duke ndodhur për herë të parë, po ndodh vazhdimisht, gati çdo vit.
Zoti i udhëzoftë keqbërësit. E shpresojmë që do të gjinden se kush po i shkakton këto zjarre.
/Opoja.net/
//

Opojanet synon të ndihmojë në lartësimin dhe vetëdijesimin e dijes dhe kulturës për trevën tonë. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni. Ju faleminderit! Kontriboni KËTU.
- Reklama-
- Reklama-
Merr lajmet me njoftim OK Jo faleminderit