Zvicra kërkon që Kosova e Serbia të përmbahen nga retorikat nxitëse

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Qeveria e Zvicrës ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të përmbahen nga retorikat apo veprimet që mund të nxisin më tej situatën, pas tensioneve të fundit në veri.

Përmes një shkrimi në Twitter të martën, Zvicra ka theksuar se KFOR-i e EULEX-i janë çelësi për ruajtjen e rendit dhe sigurisë në veri.

“Serbia dhe Kosova: U bëjmë thirrje edhe një herë të gjitha palëve të përfshira që të përmbahen nga retorika apo veprimet që mund të ndezin më tej situatën. KFOR-i dhe EULEX-i janë çelësi për ruajtjen e rendit dhe sigurisë së komuniteteve lokale në veri të Kosovës”, ka shkruar Departamenti Federal i Punëve të Jashtme për Politikën e Jashtme Zvicerane dhe zhvillimet globale.

Veriu i Kosovës ka ngelur i bllokuar nga 9 dhjetori, kur serbët për ta kundërshtuar arrestimin e ish-policin Dejan Pantiq, vendosen mbi 13 barrikada në lokacione të ndryshme në veri. Pantiqi po dyshohet se organizoi sulmet ndaj komisioneve komunale zgjedhore.

Gjatë ditës së hënë, Bashkimi Evropian (BE) dhe KFOR-i kanë kërkuar që të hiqen barrikadat në veri.

//

Opojanet synon të ndihmojë në lartësimin dhe vetëdijesimin e dijes dhe kulturës për trevën tonë. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni. Ju faleminderit! Kontriboni KËTU.
- Reklama-
- Reklama-