7 arsye pse bërja e selfieve çdo ditë mund t’ju ndihmojë të jeni të shëndetshëm

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Ne priremi t’i lidhim selfiet me kotësinë ose nevojën për të kompensuar vetëvlerësimin e ulët. Por sipas shkencës, kjo nuk është gjithmonë e saktë. Studiuesit kanë zbuluar se autoportretet mund të jenë një mjet efektiv për industrinë e kujdesit shëndetësor. Dhe se kjo lloj dashurie për veten mund të ndihmojë në mbrojtjen e mirëqenies suaj mendore dhe fizike.

Bright Side përmblodhi arsyet pse mund të ishte mirë të bëjmë më shumë foto nga vetja dhe se si selfiet e përditshme mund ta mbrojnë në fakt shëndetin tonë.

Një studim zbuloi se selfiet mund të përdoren për të zbuluar sëmundje

 

Studiuesit zbuluan se autoportretet mund të ndihmojnë ekspertët mjekësorë të identifikojnë sëmundjet e mundshme të zemrës. Sipas studimit, disa tipare të fytyrës lidhen me një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës. Dhe ekzekutimi i fotove të profilit përmes inteligjencës artificiale rezultoi në algoritme që identifikonin saktë ekzistencën e sëmundjeve kardiovaskulare. Studimi është ende në fazat e tij të hershme, por studiuesit besojnë se përdorimi i selfieve dhe metodologjive të fuqizuara nga AI mund të jetë një mjet i thjeshtë dhe efikas shqyrtimi.

Nuk është domosdoshmërisht narcisizëm, por një akt i kujdesit për veten

 

Një studim tjetër zbuloi se selfiet i ndihmuan njerëzit të bënin një “pushim” dhe të ishin më të ndërgjegjshëm për ditën e tyre. Një pjesëmarrës tha: “Puna ime ishte një rol shumë stresues… Kishte disa ditë kur pothuajse nuk ndalesha për të marrë frymë”. Bërja e fotografive ishte si një frymëmarrje e ajrit të pastër që i lejonte ata të përjetonin diçka ndryshe.

Për të tjerët, kjo u dha atyre një ndjenjë qëllimi dhe arritjeje. “Më inkurajon të dal nga shtëpia ndonjëherë kur mund të ulem me një filxhan çaj”. Dhe pas një dite shikimi poshtë ose të përkulur, kërkimi për një selfie mund të jetë i mirë për qëndrimin tuaj. Gjithashtu ju detyron të “ndaloni dhe nuhatni lulet” – si kur shikoni mjedisin tuaj për të gjetur një sfond ose një objekt për të bërë një foto.

Selfiet mund të ndihmojnë në përmirësimin e disponimit të një personi

 

Një grup tjetër studiuesish studiuan pjesëmarrësit që bënin selfie të buzëqeshura çdo ditë për disa javë. Dhe subjektet raportuan se edhe buzëqeshjet e tyre të rreme për foton ua ngritën humorin. “Më bëri të ndihem mirë, duke menduar, “Kjo është ndoshta ajo që do të dukem për pjesën tjetër të ditës”.

Dërgimi i këtyre autoportrete miqve ose të dashurve të tyre krijoi gjithashtu një valë lumturie. Për shembull, një pjesëmarrëse i dërgoi të dashurit të saj disa foto të asaj që ajo po bënte atë ditë dhe interesimi dhe përgjigjet e tij pozitive i bënë ata të ndajnë një ndjenjë emocioni. Dhe duke ditur se marrësit (ose ndjekësit) e pëlqyen fotografinë, gjithashtu e bëri ditën e dërguesit të fotografisë.

Kapja e imazhit tuaj mund t’ju bëjë më të sigurt

 

Fushatat sot kanë të bëjnë me dashurinë për veten, dhe duke bërë rregullisht foto të vetes mund t’ju bëjë të ndiheni mirë dhe më të sigurt për imazhin dhe trupin tuaj. Një studim zbuloi se ata që bëjnë selfie ndihen më tërheqës dhe më të pëlqyer se ata që nuk e bëjnë këtë.

Një moment i çastit në ditë gjithashtu mund ta largojë humorin e keq. “Me kalimin e ditëve, u bëra më rehat duke bërë foto të vetes. Nëse ndiheni mirë me veten, atëherë [një] selfie do të ishte një mënyrë për ta kapur atë”, tha një person. Një tjetër pjesëmarrës tha se fotosesioni i përditshëm e ndihmoi atë të bëhej më i mirë në buzëqeshje dhe gjithashtu vuri re më pak stres në fytyrën e tij.

Këto foto mund të ndihmojnë me vetë-reflektim

 

Selfie të përditshme mund të jenë një mënyrë për të regjistruar zhvillimin tuaj personal. Për shembull, një pjesëmarrës kaloi një krizë personale dhe shikimi prapa në fotot e tij nga ajo kohë e ndihmoi atë të reflektonte se si kishte ndryshuar. Ai dëshmoi se si i mbijetoi ngadalë “ditëve të errëta”, madje edhe elemente nga fotot – si drita dhe ngjyrat – i kujtuan atij momentet e ndritshme.

Ndarja e selfieve mund t’ju ndihmojë të krijoni ose të mbani lidhje sociale

 

Postimi i selfieve në mediat sociale ndihmoi disa njerëz të zbulonin lidhjet, të fillonin biseda dhe të gjenin grupe mbështetëse. Pensionistët e rinj, për shembull, mendonin se komentet në fotot që shpërndanin simulonin bisedat reale me të cilat do të kishin pasur nëse do të punonin ende në një zyrë. Për pjesëmarrësit e tjerë, dokumentimi dhe biseda për pikëllimin e tyre me një komunitet mbështetës në internet ndihmoi në rimëkëmbjen e tyre.

Selfiet janë gjithashtu një mjet për regjistrimin e kujtimeve të veçanta

 

Nostalgjia është e mirë për shëndetin tonë mendor dhe ndihmon për të shtuar energji në jetën tonë. Të gjitha këto selfie do të shfaqen si “kujtime” në aplikacionet tona të mediave sociale disa muaj ose vite nga tani. Dhe siç thotë një person, “Është bukur të jesh në gjendje të lëvizësh prapa dhe të shohësh kujtime të mira. E dini, fotografia që kam bërë do të ketë një kujtim pozitiv të bashkangjitur me të”.

Si të gjitha gjërat e mira, përmbajtja e vetes është çelësi

 

Ekziston një gjë e quajtur “Selfitis”, e cila përshkruhet si dëshira obsesive-kompulsive për të bërë foto të vetvetes dhe për t’i postuar ato në mediat sociale. Sapo kemi lexuar sesi selfiet mund të jenë të mira për ne, por sa është shumë? Sipas studiuesve, një ose 2 në ditë mund të jenë të padëmshme. Por të kesh dëshirën për të bërë selfie gjatë gjithë ditës dhe për t’i postuar ato në internet të paktën 6 herë në ditë, mund të jetë shenjë e selfitit kronik.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-