Çfarë duhet të hani para se të bini, nëse doni gjumë cilësor

Opoja.net Opoja.net Shëndeti

Shmangia e celularëve para gjumit, meditimi, vaji esencial i livandos … Ka shumë mënyra që premtojnë gjumë të mirë. Sidoqoftë, zgjidhja mund të fshihet edhe në ushqimin që hani para se të shkoni në shtrat, transmeton FrontOnline. Rreth një e treta e njerëzve kanë probleme me pagjumësinë dhe këto pak ushqime mund t’ju ​​ndihmojnë të flini të qetë.

Bananet

Edhe pse në përgjithësi konsiderohet një ushqim që shërben për të rritur energjinë, bananet janë të pasura me magnez që relakson muskujt. Hulumtimet kanë treguar se magnezi mund të ndihmojë në trajtimin e pagjumësisë dhe problemeve të tjera që lidhen me gjumin. Ato përmbajnë gjithashtu serotonin dhe melatonin të cilat stimulojnë gjumin.

Mjalti

Mjafton vetëm një lugë mjaltë e papërpunuar për të stimuluar lëshimin e melatoninës në tru. Redukton sekretimin e oreksinës neuropeptide, e cila na mban zgjuar. Mjalti rimbush rezervat e glukozës në trup, duke e bërë atë ushqimin e përsosur për të fjetur gjatë natës.

 Bollguri

Përveç që janë një tjetër në një seri ushqimesh të pasura me vitamina, minerale dhe aminoacide që stimulojnë melatoninën që nxit gjumin, ato gjithashtu stimulojnë prodhimin e insulinës dhe rrisin natyrshëm sheqerin në gjak. Hani një tas të vogël para gjumit, dhe biskotat e tërshërës gjithashtu kanë efekte pozitive.

Bajamet

Ato njihen si burim i yndyrave të shëndetshme, dhe janë gjithashtu plot me triptofan dhe magnez, të cilat ndihmojnë në relaksimin e muskujve dhe funksionimin e sistemit nervor. Në të njëjtën kohë, ata barazojnë rrahjet tuaja të zemrës. Niacina luan një rol kyç në rregullimin e stresit, duke ndihmuar në zbutjen e ankthit dhe depresionit, duke çuar në gjumë më të mirë.

 Gjeldeti

Mishi i gjeldetit, një nga burimet më të famshme të triptofanit, është një burim i shkëlqyer i proteinave. Do t’ju ​​bëjë të ndiheni të ngopur në mënyrë që të mos zgjoheni të uritur gjatë natës. Dy racione gjeldeti përmbajnë rreth 410 miligram triptofan, i cili është afër nevojave ditore të këtij lëndë ushqyese të rëndësishme./FrontOnline/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-