Djathi i dhisë, më i konsumuari në botë

Opoja.net Opoja.net Shëndeti

Djathi i dhisë është një nga djathrat më të shëndetshëm që shijohet në të gjithë botën. Ka një strukturë kremoze, shije të butë dhe përmban një sasi të mirë lëndësh ushqyese. Ai ofron yndyrna të shëndetshme, proteina me cilësi të lartë dhe është më e ulët në kalori sesa llojet e tjera të djathrave.

Çfarë është djathi i dhisë?

Djathi i dhisë, i njohur gjithashtu si chèvre bëhet nga qumështi i dhisë. Ai vjen në një larmi aromash, nga djathi i freskët i butë dhe i përhapur te djathi i kripur dhe i thërrmuar. Të gjitha llojet e djathit të dhisë janë të ngarkuar me lëndë ushqyese thelbësore si yndyrna të shëndetshme, proteina, vitamina dhe minerale si vitamina A, vitamina B2, kalciumi, magnezi, fosfori, kaliumi, bakri, zinku dhe seleni.Djathi i dhisë konsiderohet si një alternativë e mirë për djathin e lopës i cili bëhet nga qumështi i lopës sepse përmban proteina me cilësi të lartë që tretet lehtë, më pak laktozë dhe nuk shkakton alergji.

Djathi i dhisë ofron një numër përfitimesh shëndetësore. Le t’i hedhim një sy.

Ul kolesterolin

Djathi i dhisë është i pasur me acide yndyrore të pangopura (PUFA) që përmirëson shëndetin kardiovaskular dhe inflamator. Një studim i vitit 2020 i botuar në revistën Nutrients zbuloi se njerëzit mbipeshë, me një rrezik të sëmundjes kardiovaskulare që konsumonin çdo ditë 60 g djathë dhie për 12 javë rritën në mënyrë të konsiderueshme kolesterolin HDL (të mirë).

Ndihmon në humbjen e peshës

Ndërsa djathi i dhisë është bërë nga qumështi i dhisë, konsumimi i tij mund të ndihmojë në humbjen e peshës sepse ai është i pasur me acide yndyrore dhe acid kaprik që tretet shumë shpejt dhe siguron një burim të menjëhershëm të energjisë.

Një studim i vitit 2017 raportoi se njerëzit që konsumuan një mëngjes të bazuar në qumësht dhie që përmban djathë dhie ulën ndjeshëm dëshirën për të ngrënë. Kjo rezultoi në uljen e urisë krahasuar me një mëngjes të bazuar në qumësht lope. Një studim tjetër tregoi se djathi i dhisë ishte efektiv në zvogëlimin e peshës trupore, BMI dhe perimetrit të belit tek njerëzit mbipeshë.

Mbështet shëndetin e kockave

Djathi i dhisë është një burim i mirë i mineraleve thelbësore si kalciumi, fosfori dhe bakri të cilat kërkohen nga trupi për të ndërtuar kocka të forta dhe të shëndetshme. Kalciumi është një mineral i rëndësishëm që ndihmon në ndërtimin e kockave të shëndetshme dhe ul rrezikun e osteoporozës. Fosfori është një tjetër mineral i rëndësishëm që punon me kalcium në trupin tuaj për të mbajtur kockat tuaja të shëndetshme dhe të forta. Bakri është një mineral gjurmë thelbësor që është zbuluar se luan një rol të madh në shëndetin dhe mirëmbajtjen e kockave.

Zvogëlon aknet

Djathi i dhisë përmban acid kaprik që është treguar se posedon veti anti-inflamatore dhe antibakteriale. Studimet mbi kafshët dhe studimet e provëzave kanë zbuluar se acidi kaprik është i efektshëm në luftimin e P.aknes, një lloj bakteresh që shkakton puçrra në lëkurë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-