Dekoratë shtetërore për familjarët e dëshmorit, Alajdin Xhezairi

Opoja.net Opoja.net Opoja Personazhe

DEKORATË SHTETËRORE ME RASTIN E 8 VJETORIT TË PAVARËSISË SË KOSOVËS

-Nga Presidentja Atifete Jahjaga-

Në vazhdën e aktiviteteve për dëshmorët e lirisë së Kosovës

URDHRI LUFTËTAR I LIRISË “ADEM JASHARI”

Iu dha edhe familjarëve të dëshmorit

ALAJDIN XHEZAIRI

PËR TRIMËRI NË LUFTËN PËR LIRI

Prishtinë

17 Shkurt 2016

Alajdini, i lindur më 20.07.1974 në Prizren, nga nëna Zyrafetja dhe babai Nevzati të Bresanës së Dragashit, qe nga të parët pjestarë të UÇK-së, të cilin serbët gjatë luftimeve të më hershme më 01.09.1998 e patën plagosur në njërën nga ofanzivat e Vërrinit. Pas shërimit përsëri rikthehet në UÇK. Më 11.03.1999, ra heroikisht, duke luftuar me qetnikët serbë në betejën e njohur “Të Jeshkovës”. Është i varrosur në varrezat e dëshmorëve në Landovicë të Prizrenit. KK i Dragashit, nga një vendim i vitit 2015, zyrtarisht emërtoi Shtëpinë e Kulturës në Bresanë me emrin e dëshmorit: “Alajdin Xhezairi”. Zoti e shpërbleftë familjen “XHEZAIRI” për kontributin e çmuar që dha për lirinë e Kosovës. Është nder për rrethinën tonë që ta kujtojmë përherë këtë emër e mbiemër. Pjesë e kësaj familjeje të nderuar është edhe strategu shembullor i UÇK-së Samidin Xhezairi- “Komandant Hoxha.”


© Opoja.net. Të gjithë të drejtat e mbrojtura.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-