Dyfishimi i vizave të punës, Austria vë në fokus punëtorët nga Kosova

Opoja.net Opoja.net Diaspora

Numri i kartonëve të kuq-bardhë-kuq duhet të dyfishohet brenda katër viteve dhe kohëzgjatja e procedurës të përgjysmohet brenda një viti.

Për shkak të mungesës gjithnjë e më akute të punëtorëve të kualifikuar, ministri Martin Kocher dëshiron dhe duhet të vazhdojë të rekrutojë më shumë punëtorë nga jashtë. Ekziston një vëzhgim veçanërisht i fortë për këto në të ashtuquajturat vende të fokusit, të cilat përfshijnë Shqipërinë, Kosovën, Indonezinë, Filipinet dhe Brazilin.

8,079 karta të lëshuara vitin e kaluar
Në mënyrë që punëtorët e kualifikuar nga vendet e treta të mund të punojnë në Austri, fillimisht duhet t’u lëshohen kartonët e kuq-bardhë-kuq. Vitin e kaluar u shpërndanë 8079 nga këto karta. Një vlerë që Kocher do të dëshironte ta dyfishonte në katër vitet e ardhshme. Në të njëjtën kohë, kohëzgjatja e procedurës në shërbimin e punësimit do të përgjysmohet.

Mjeti i planifikimit për njohjen
Siç mësojnë mediat austriake, si punëtorët e interesuar të kualifikuar ashtu edhe kompanitë vendase në të ardhmen do të kenë më shumë siguri planifikimi për njohjen e kualifikimeve, si trajnimet e kryera jashtë vendit, nga punëtorë të kualifikuar falë një mjeti të ri planifikimi.

Më shumë se 200,000 vende pune të hapura në vitin 2023
“Kërkesa e lartë për punëtorë të kualifikuar është një nga sfidat më urgjente për kompanitë vendase austriake dhe ka shumë të ngjarë të rritet më tej”, thotë Kocher. Sipas vlerësimeve të Statistikave të Austrisë, numri i të gjitha vendeve të hapura ka të ngjarë të jetë mbi 200,000 mesatarisht në vitin 2023. Në shërbimin e punësimit në fund të muajit shkurt janë regjistruar 90,329 vende të lira pune.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-