Frutat dhe perimet e shtatorit që duhet t’i konsumoni patjetër

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Shtatori është ajo periudhë e vitit ku gjatë së cilës nisin të “mbijnë” shumë sugjerime rreth ushqimeve të sezonit të vjeshtës.
Më poshtë mund të mësoni arsyen se pse këshillohet të konsumoni sa më shumë produkte të stinës dhe cilat janë ato të shtatorit.

Përse duhet të konsumoni prodhimet e stinës?
Edhe pse shumë lloje frutash dhe perimesh janë në dispozicion edhe në stinë të tjera, këshillohet ju duhet të blini produktet që prodhohen gjatë sezonit të tyre për disa arsye.

Ato janë: Prodhimet e stinës janë më të shëndetshme
Kur blini fruta dhe perime në pikun e sezonit të tyre, do të përfitoni prej tyre lëndët ushqyese më të mira.

Mjeku paralajmëron për frutat e zakonshme që duhet t’i shmangni nëse dëshironi të humbni peshë
Prodhimet sezonale shijojnë më shumë
Ushqimi i blerë në pikun e sezonit ka shijen më të mirë. Mund të rritet me bollëk në tokë dhe lulëzon me sasinë e duhur të diellit. Nëse keni blerë ndonjëherë luleshtrydhe jashtë sezonit, e dini mirë se ato janë pa shije dhe pa lëng.

Janë më të lira
Frutat dhe perimet e sezonit janë me bollëk gjatë kësaj periudhe, prandaj tregtarët zakonisht ulin edhe çmimet.
Ushqimet që ndihmojnë në shtimin e energjisë
Frutat dhe perimet e shtatorit

Mollët
Plot me lëndë ushqyese si fibra, vitamina C, kaliumi dhe vitamina K. Edhe pse janë me bollëk Mollët gjenden gjatë pjesës më të madhe të verës dhe vjeshtës, por shtatori është koha kur ato kanë shijen më të mirë.

LOEWENBERG, GERMANY – OCTOBER 14: A farm hand carries a bucket of Kaiser Wilhelm apples after picking them from a tree at the Apfelhof Waehnert apple farm in Hoppenrade on October 14, 2016 near Loewenberg, Germany. The annual apple harvest is in full swing at the Waehnert orchard, which is in the third generation and contains over 400 apple trees. In all the farm cultivates at least 33 different kinds of apples, especially regional varieties with names like Kaiser Wilhelm, Prinz Albrecht von Preussen, Baumanns Renette, Geheimrat Breuhahn and Gelber Richard. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

Karotat
Të pasura me vitamina K dhe C, fibra, kalium dhe antioksidantë karotat janë një element kryesor për çdo vakt, veçanërisht gjatë shtatorit!

Lulelakra
Edhe pse në dispozicion gjatë gjithë vitit, lulelakra ka tendencën të jetë më e mirë kur temperaturat fillojnë të bien. Plot me folate, vitamina C, K dhe B, kjo është një perime e mrekullueshme për t’u konsumuar, shkruan AgroWeb.

Specat djegës
Kapsaicina tek specat përmirëson funksionin e tretjes dhe mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Specat djegës janë gjithashtu të pasur me vitamina A dhe C duke forcuar sistemin imunitar dhe mund të ndihmojnë kundër alergjive.


Misri
Shijojeni sa të mundeni! Plot me fibra dhe vitamina A, B dhe E, të jeni të sigurt që do të fitoni shumë lëndë ushqyese me këtë ushqim të shijshëm. Nëse keni mjetet e duhura, konservimi i misrit në shtëpi është një mundësi e shkëlqyer për ta ruajtur atë për në dimër!

Kastraveci
Kastravecat janë të pasura me kalium dhe fosfor, si dhe vitaminë C. Me përmbajtjen e tyre të lartë të ujit, ato janë të shkëlqyera për t’u ngrënë në ditët e nxehta në fund të verës.


Rrushi
Duket sikur u rritën në çmim në mes të verës, por tani që po freskohet pak, ato janë në pikun e sezonit.


Bishtajat
Plot me vitamina A, C, B6 dhe acid folik, kalcium, hekur dhe kalium, bishtajat nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-