Istigfari i akshamit dhe sabahut

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Artikuj

Të kesh frikë Zotin do të thotë takesh frikë  Atë  në dhomën tënde, në rrugë, në shkollë, në fakultet, si udhëheqës, si punëtorë, si punëdhënës, si dhe në situata të vogla dhe të mëdha të kësaj jetë në këtë botë.

Vetëllogaria e
veprave dhe besimit  tonë mund të na
sjell vetëm të mira. Jemi njerëz dhe shpesh bëjmë lëshime, e jetojmë jetën
sipas disa shablloneve që na vënë në gjumë. Pejgamberi ynë i dashur na ka
porositur që vazhdimisht ta ripërtërijmë imanin tonë sepse edhe ai sikur teshat
që i mbajmë me kalimin e kohës 
vjetrohet.

Imamët tanë e kanë pasur traditë që bashkë me xhematin pas namazit të akshamit dhe sabahut të bëjnë istigfar duke përfunduar me kelime shehadetin dhe kështu dy herë në dytë të kërkojnë falje për gabimet e bëra, në sabah për mëkatet e natës, ndërsa në aksham për mëkatet e ditës.

Pergatiti: A. D. Islampress

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-