Kungulli – vlerat ushqyese dhe benefitet për organizmin

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Fruta e këtyre bimëve të mëdha i përkasin Cucurbitaceae, ose familjes së kastravecëve. Dy llojet kryesore janë “pepo”, të cilën shkencëtarët i quajtën “kunguj të vegjël”, të cilët shpesh gdhenden ose përdoren për të marrë pjesë në panaire të ndryshme, si konkursi “Kungulli më i madh”. Të quajtura gjithashtu dhe kunguj sheqeri, ngjyra është portokalli e ndezur, me seksione të ndara të ngjeshura që rriten afër terrenit të tokës. Kungujt peshojnë diku te 9-11 kg dhe mund të vilen në madhësi të vogël, por sa më të mëdha të jenë, aq më shumë ushqim do të merrni. Këto gjithashtu japin dhe fara të ngrënshme. Lloji i fundit i quajtur “mammoth” është kushëri i kungujve të dimrit si Hubbardi. Ngjyra portokalli ka një nuancë të lehtë rozë-gri, dhe trupi shpesh fryhet kur shtrihet në tokë. Pjesa e brendshme e kungujve vjen me dhjetëra fara të bardha dhe të zeza, të lidhura me një lëndë pulsuese. Pasi ta prisni kungullin tuaj në gjysmë, pulpa mund të hidhet pas ruajtjeve të farës (sipas dëshirës).
Këto janë një burim i shkëlqyer i vitaminave, mineraleve, proteinave, acideve yndyrore omega-3, -mund të thahen dhe të përgatiten për një meze të lehtë në shtëpi ose të ruhen për t’u mbjellë sërish në pranverë.

Ndryshimi i vetëm i 100 gramëve të kungullit të pagatuar dhe të njëjtës sasi me kungull të gatuar është rritja prej 6 kalorish në formën e pagatuar. Pra, nga vijnë lëndët ushqyese? Gjenden në vitamina dhe minerale, duke përfshirë sasi të mëdha të fibrave dhe 100% të kërkesës së përditshme të vitaminës A.
Kungujt gjithashtu ofrojnë shumë vitaminë C, riboflavin, kalium, bakër dhe mangan.

Sasi të vogla por të rëndësishme të vitaminës E (alfa tokoferol), tiaminë, niacin, vitaminë B6, folati, hekuri, magnez dhe fosfor gjithashtu janë të pranishme. Çfarë do të thotë kjo për ne? Ngjyra portokalli e ndezur lë të kuptohet prania e një fito-nutrienti të dobishëm:karotene. Kjo konverton vitaminën A në trup për një grusht të jashtëzakonshëm të antioksidantëve me aftësinë për të ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe shumë prej shenjave të plakjes. Vitamina A është gjithashtu një domosdoshmëri për një vizion të mirë dhe ndihmon në parandalimin e kancerit të mushkërive dhe të gojës. Flavonoidet tilla si cryptoxanthin, lutein dhe zeaxanthin shkatërrojnë radikalet e lira të dëmshme, dhe kjo e fundit, veçanërisht, ndihmon në mbrojtjen e retinës së syrit nga degjenerimi makular.

Farat e kungujve nuk janë vetëm një ushqim i shijshëm dhe i lehtë, por mund të thuash se ata janë një burim i koncentruar i mineraleve dhe vitaminave, me 30 gram proteina, 110% të vlerës së përditshme të hekurit dhe 559 kalori, pa kolesterol, e shkëlqyer për shëndetin kardiovaskular. Fibrat gjithashtu ndihmojnë në procesin eliminimit të rregullt për ta mbajtur kolonën të pastër. Një bonus i veçantë në farat e kungujve është aminoacidi triptofan, i cili në momentin që ndodhet në tru, konvertohet në GABA – një lëndë ushqyese që e relakson trupin, qetëson nervat, përmirëson gjumin dhe transmeton sinjale ndërmjet neuroneve.

//

Opojanet synon të ndihmojë në lartësimin dhe vetëdijesimin e dijes dhe kulturës për trevën tonë. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni. Ju faleminderit! Kontriboni KËTU.
- Reklama-
- Reklama-