Mërgimtarët kosovarë, të parët sa u përket fluturimeve nga aeroporti i Bazelit

Opoja.net Opoja.net Rajoni

Aeroporti i Bazelit është një nga aeroportet e vetme në botë që administrohet nga Franca dhe Zvicra.

Aeroporti i Bazelit fluturon në tridhjetë e dy vende, me afro nëntë milionë pasagjerë në vitet që kaluan.

Në dhjetor të vitit 2021 ky aeroport shënoi 4447 fluturime.

Numri më i madh i fluturimeve përsa i përket një aeroporti, pasagjerëve, renditi Prishtinën, (Aeroporti i Prishtinës “Adem Jashari).

Prishtina është lider i qartë me 418 000 pasagjerë, i ndjekur nga Stambolli me 234 400 dhe Palma de Mallorca me 148 700 pasagjerë.

Ndërsa, në tërësi për nga numri i fluturimeve ishin nga Spanja në disa aeroporte, e ndjekur nga aeroporti i Prishtinës, pastaj, Turqia, Italia dhe Franca ishin në krye të fluturimeve të tyre/albinfo.ch.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-