Një filxhan mjedra çdo ditë, rinia zgjatet me 10 vjet!

Opoja.net Opoja.net Shëndeti

Sezoni i mjedrave ka filluar, prandaj, shijojeni këtë frutë me kokrra të kuqe, sepse është një eliksir i vërtetë shtëpiak kundër plakjes. Sa më e shijshme të jetë, aq më e shëndetshme është, veçanërisht në parandalimin e sëmundjeve malinje dhe të zemrës. Mjedrat përmbajnë një dozë ditore të vitaminës C, transmeton FrontOnline. Mjedrat janë jashtëzakonisht të pasura me antioksidues të fuqishëm, të cilët kanë një efekt anti-inflamator, duke parandaluar veprimin e baktereve dhe kërpudhave të dëmshme.

Midis tyre janë antocianinat, të cilat i japin mjedrave një ngjyrë të kuqe, resveratrol, i cili ngadalëson plakjen dhe ellagitannin, i cili ka veti antikancerogjene. Gjethet e thata të mjedrës përdoren për të bërë çaj, i cili përdoret për ftohjet, dhimbjet e fytit, kollën, diarrenë … Uthulla dhe lëngu i mjedrës zvogëlojnë ethet. 100 gramë mjedra është një dozë e mjaftueshme ditore! Sasia prej 100 gramësh mjedra përmban pothuajse gjysmën e nevojave ditore të vitaminës C, kanë treguar hulumtimet. Përveç vitaminës C, ajo gjithashtu përmban vitamina B, E dhe K, dhe nga mineralet kalium, magnez, mangan, bakër.

Mjedrat pastrojnë enët e gjakut

Për shkak të faktit se është e pasur me materiale fibroze, të cilat stimulojnë tretjen, enët e gjakut gjithashtu pastrohen me sukses. Mjedrat janë të shkëlqyeshme për lëkurën. Për ata që kanë sheqer dhe kolesterinë pak të ngritur, dietologët rekomandojnë një rosticeri të përditshme me mjedra, sepse ato kanë një efekt të dobishëm në nivelet e sheqerit në gjak dhe stimulojnë metabolizmin e yndyrës, duke parandaluar kështu depozitimin e tyre në trup. 100 gram mjedra kanë vetëm 52 kalori, gjë që e klasifikon atë si një frutë me pak kalori./FrontOnline/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-