Pasi ka bërë zina në të kaluarën, a i lejohet të martohet?

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Artikuj

Pyetja:

Një vajzë ka bërë mëkate si lidhjet haram dhe zina (njëherë) por tani e ka kuptuar dhe është penduar për mëkatet e saj. Mirëpo tani ajo nuk dëshiron të martohet sepse e mendon vetën e saj si të papastërt. A është e vërtetë që ajo nuk mund të martohet me askënd dhe si të pendohet?

***

Përgjigjja:

Përderisa ajo është penduar sinqerisht tek Allahu duke treguar pendim të thellë, Allahu do ta falë atë dhe ajo mund të falet me cilindo prej muslimanëve praktikues. Ajo nuk duhet të ia tregojë askujt mëkatin e saj.

Shejh Asim El Hakim

The post Pasi ka bërë zina në të kaluarën, a i lejohet të martohet? appeared first on Pyetje dhe përgjigje nga feja islame.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-