Pasionet janë errësira të shpirtit

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Artikuj

I Dërguari i
Allahut s.a.v.s ka thënë: “Besimtari gjendet mes pesë belajave: besimtarit
ziliqar, dyfytyrëshit që e urren, pabesimtarit që e lufton, shejtanit që e
mashtron dhe nefsit (egos, unit) që e pengon atë.”

Isai a.s. ka thënë:
Lum ai që largohet nga pasionet e çastit për shkak të një afati të cilin akoma
se ka parë.”

Një njeri i urtë
ka thënë: “Ndaj atij që fiton nefsi, ai bëhet rob i pasioneve, i lidhur me
zinxhirët e tekave të errëta që ia mbajnë të lidhura duart dhe udhëheqin me të
si të duan dhe zemrën e tij e pengojnë nga çdo sukses.”

Përshtati: A. D.
Islampress

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-