Pesë shenja që keni pasur covid-19 pa e ditur

Opoja.net Opoja.net Shëndeti

Mos harroni javën kur u ndjetë çuditshëm dhe jo vërtet e juaja – apo keni pasur vetëm disa kontakte të rrezikshme? Sido që të jetë rasti, ju duhet të pyesni veten nëse mund të keni kaluar përmes COVID -19 pa e ditur atë. Mënyra më e sigurt për të përcaktuar nëse keni pasur koronavirus është testimi i antitrupave, transmeton FrontOnline.

Një mënyrë tjetër për të njohur që jeni infektuar është nëse vëreni ndonjë nga simptomat e sindromës “post covid”.

Këto janë pesë pasojat më të zakonshme që lë COVID -19 në shëndetin tonë.

Aktiviteti ju lodh lehtë

Ata që kanë sindromën post-covid mund të kenë plagë në mushkëri ose zemër, gjë që e bën stërvitjen të pamundur ose të rrezikshme. Shumë gjithashtu përjetojnë lodhje ose ligështim të rëndë pas ushtrimit – mund të jeni në gjendje të lëvizni gjatë ditës, por ju paguani për të – me migrenë, lodhje ose dhimbje të muskujve të nesërmen.

Është e vështirë për ju të përqendroheni

Ky fenomen njihet si mjegulla e trurit. Meqenëse prek mushkëritë dhe organet e frymëmarrjes, virusi hyn në disa qendra të trurit dhe gjithashtu krijon probleme atje.

Keni gulçim

Edhe pas simptomave të lehta, disa njerëz kanë vështirësi në frymëmarrje ose një kollë të vazhdueshme që zgjat për javë ose muaj. Këto simptoma mund të jenë gjithashtu rezultat i një infeksioni të padiagnostifikuar. Ju mund të keni probleme të ngjitni shkallët ose të lodheni gjatë aktiviteteve të zakonshme si larja e enëve.

Muskujt tuaj ju dhëmbin

Mialgjia është një pasojë e zakonshme e Covidus 19 – dhe në fakt është simptoma më e zakonshme. Dhimbja e muskujve mund të ndodhë në një pjesë të trupit ose kudo, duke filluar nga e buta në torturuese. Edhe pse shumica e dhimbjeve të muskujve kalojnë vetë në një kohë të shkurtër, ndonjëherë dhimbja mund të zgjasë me muaj. Dhimbja e muskujve mund të zhvillohet pothuajse kudo në trupin tuaj, duke përfshirë qafën, shpinën, këmbët dhe madje edhe krahët.

Ju jeni vazhdimisht të lodhur

Një simptomë tjetër e zakonshme. Ju nuk mund t’i përmbushni detyrimet tuaja në shtëpi ose në punë: nuk ka energji. Edhe aktivitetet rutinë ju lodhin shumë. Ata që kanë pasur kovid 19 mund të kenë inflamacion që gjithashtu ndikon në tru ose zvogëlon rrjedhjen e gjakut në tru, gjë që është një shpjegim për këtë pasojë./FrontOnline/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-