Pse duhet të hani më shpesh kërpudha

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Kërpudhat janë shumë të dobishme sepse kanë një efekt pozitiv në shëndet për shkak të vlerave të tyre ushqyese.

“Kërpudhat janë të pasura me vitaminë D, e cila është jashtëzakonisht e dobishme. Mungesa e kësaj vitamine shoqërohet me lodhje, dëmtim të shëndetit të kockave, ulje të funksionit imunitar dhe rritje të rrezikut të sëmundjeve kronike, duke përfshirë disa lloje të kancerit”, tha dietologia Nicole Stefanow për Eat. Kjo revistë, jo ajo.

Hulumtimet e publikuara në revistën profesionale Food Science & Nutrition treguan se duke konsumuar rregullisht kërpudha, ju futni në trup një sasi të mjaftueshme të mikronutrientëve pa shtuar kalori, yndyrë apo natrium. Kërpudhat janë të pasura me selen, një lëndë ushqyese që ka veti antioksiduese që ndihmojnë në reduktimin e çdo lloj inflamacioni.

Ato kanë një efekt të mirë edhe në funksionimin e zorrëve, pra të sistemit tretës. “Shumë studime kanë treguar se kërpudhat veprojnë si probiotikë. Jo vetëm që përmirësojnë tretjen, por mund të jenë të dobishme edhe për njerëzit me diabet. Domethënë, kërpudhat kanë aftësinë të ndryshojnë disa baktere të zorrëve dhe kështu të çlirojnë insulinë nga qelizat beta të pankreasit”, shtoi ajo.

Njerëzit që hanë kërpudha kanë më pak gjasa të vuajnë nga depresioni. Studiuesit ia atribuojnë këtë shumë përbërjeve bioaktive në kërpudha, duke përfshirë vitaminën B12 dhe antioksidantët.

“Kërpudhat janë përdorur në mjekësi për më shumë se 2000 vjet për shkak të vetive të tyre medicinale. Ato përmbajnë komponime që shkaktojnë një përgjigje imune në nivele të shumta – të ngjashme me një grup ushtarësh që luftojnë disa beteja në të njëjtën kohë në shtatë beteja. Kërpudhat janë të njohura. për gamën e tyre të gjerë të përbërësve bioaktivë, kryesisht për shkak të beta-glukaneve që forcojnë imunitetin”, përfundoi ajo./FrontOnline/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-