Sa duhet të ecni çdo ditë nëse dëshironi të humbni peshë

Opoja.net Opoja.net Shëndeti

Sipas ekspertëve kryesorë, ecja është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur nën kontroll peshën tuaj dhe mund të parandalojë ose menaxhojë një sërë kushtesh, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, presionin e lartë të gjakut dhe diabetin e tipit 2.

Një studim i ri i botuar në revistën Scientific Reports madje zbuloi se efektet pozitive të ecjes përfshijnë rritjen e krijimtarisë dhe lumturinë e përgjithshme. Nëse ecja është zgjedhja juaj dhe humbja e peshës është qëllimi juaj përfundimtar – sa duhet të ecni çdo ditë për të djegur më shumë yndyrë?

Sipas udhëzimeve të fundit nga Departamenti Amerikan i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore, rekomandimet për çdo formë të ushtrimit të moderuar çdo javë janë 150 deri në 300 minuta. Për të arritur këto qëllime, do t’ju duhet të ecni për të paktën gjysmë ore pesë ditë në javë.

Sidoqoftë, siç tha kohët e fundit Ash Wilking, një trainer popullor i Nike dhe krijues i aplikacionit Ash Fit on Demand, çelësi për të djegur më shumë yndyrë gjatë ecjes është një shëtitje më e gjatë

Ndërsa ecni, ritmi juaj i zemrës është dukshëm më i ulët dhe për këtë arsye ka kohë për të pasur energji nga yndyra, stërvitja më e gjatë në këmbë do të rezultojë në djegien e yndyrës” thotë ajo.

Cedric Bryant, president dhe shkencëtar kryesor i Këshillit të Ushtrimeve Amerikane, pajtohet. Ai kohët e fundit deklaroi se duhet të ecni 45 minuta deri në një orë kur dilni jashtë, dhe nuk keni pse ta bëni të gjithë menjëherë – mos ngurroni të ndani shëtitjen në periudha të ndryshme të ditës.

Nëse qëllimi juaj është rritja e djegies së yndyrës, përpiquni të ecni për të paktën 45 minuta çdo ditë dhe sigurohuni që të ecni në terrene të ndryshme.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-