Seleni dhe zinku forcojnë sistemin imunitar

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Edhe në kohët e COVID-19, ne kapemi nga viruset e ftohjes, të paktën dy deri në tre herë në vit. Sidomos në stinën e ftohtë dhe të lagësht, ekziston rreziku i ftohjes, ngjirjes së zërit dhe kollitjes. Por edhe në muajt e ngrohtë ekziston rreziku që virusi i të ftohtit të arrijë tek ne. Selen dhe zink kanë një efekt mbrojtës në këto raste.

Seleni ndihmon në forcimin e sistemit imunitar. Shumë studime kanë dokumentuar një lidhje midis mungesës së selenit dhe një rreziku në rritje të zhvillimit të kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Qelizat e trupit kanë nevojë për minerale të tilla si seleni dhe zinku për të nxitur metabolizmin

Seleni luan një rol kryesor në parandalimin e sëmundjeve dhe kujdesin e përgjithshëm shëndetësor. Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon 50 mcg deri në 200 mcg në ditë. Megjithatë, përmbajtja mesatare e selenit në ushqimin e përditshëm është vetëm 45 mikrogramë.

Arsyeja kryesore për këtë është se toka e Evropës Veriore përmban shumë pak selen. (Fermerët dhe mbarështuesit e kafshëve e dinë këtë: ata përziejnë në mënyrë rutinore selenin në ushqimin e kafshëve.) Ndërsa njerëzit plaken, ata gjithnjë e më shumë humbasin aftësinë e tyre për të thithur selen nga ushqimi.

Zinku dhe seleni janë elementë thelbësorë dhe bëjnë pjesë në grupin e madh të mineraleve. Meqenëse trupi ka nevojë për to vetëm në sasi të vogla, ato quhen elementë gjurmë. Këta elementë gjurmë janë thelbësorë, domethënë trupi nuk mund t’i prodhojë ato vetë. Prandaj, furnizimi i rregullt është i nevojshëm.

Peshku, mëlçia dhe drithërat përmbajnë sasi relativisht të larta të selenit, por edhe me një dietë të shumëllojshme është e vështirë të mbulohet doza ditore e rekomanduar. Nëse e preferoni pa mish, mund të zgjidhni p.sh.: tërshërën, djathin, thjerrëzat, arrat, bukën e përzier të grurit dhe vezët. Por ka edhe bimë që grumbullojnë një sasi veçanërisht të madhe të selenit, p.sh.: pema e arrës së Brazilit. Prandaj, arrat braziliane janë një burim i vlefshëm i selenit për vegjetarianët dhe veganët.

Zinku dhe seleni janë të rëndësishëm për sistemin imunitar

Mineralet e zinkut dhe selenit janë thelbësore për funksionimin e sistemit imunitar dhe kështu kontribuojnë në forcimin e mbrojtjes sonë natyrore. Si pjesë e sistemit mbrojtës të trupit, ato mbështesin funksionin normal të sistemit imunitar. Zinku dhe seleni kundërshtojnë formimin e radikaleve të lira dhe mbrojnë qelizat tona nga stresi oksidativ. Radikalet e lira janë molekula agresive që sulmojnë qelizat dhe indet e trupit, duke çuar në infeksion dhe një sistem imunitar të dobësuar.

Rëndësia e selenit dhe antioksiduesve të tjerë po konfirmohet nga një numër në rritje i studimeve mjekësore.

Nëse furnizimi me zink nuk është i mjaftueshëm, mund të ndodhin një sërë ankesash, p.sh.:

humbje e oreksit

rënie e flokëve

thonj të brishtë

sëmundje të lëkurës

shërim i dobët i plagëve

çrregullime të fertilitetit dhe një sistem imunitar i dobësuar me infeksione të përsëritura./FrontOnline/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-