Si ndikon puna e përditshme në shëndet?

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Zakonisht vendi i punës ose veprimet që bëni pa vetëdije mund të ndikojnë në shëndetin tuaj më shumë se sa e kishit menduar! Disa nga arsyet që ndikojnë për keq në shëndetin tuaj dhe ju bëjnë të ndiheni më të vjetër janë:

Kur rrini ulur në karrige 8 orë: Një studim i kohëve të fundit zbuloi se një mënyrë jetese e ulur mund t’ju bëj.

Puna me orë të zgjatura: Njerëzit të cilët punojnë më shumë se 50 orë në javë vënë veten në rrezik për një mori sëmundjesh dhe kushteve shëndetësore. Sipas një studimi të vitit 2012, studimet vëzhguese se të rriturit që punonin më shumë se 50 orë në javë rrisnin rrezikun e sëmundjes së zemrës me 40 përqind. Ndërsa një tjetër studim, që ndoqi historinë e punësimit të njerëzve për 32 vjet, zbuloi se tek gratë u rrit rrezikun e tyre për sëmundjet e zemrës, artritin, diabetin dhe kancerin jo të lëkurës, kur ata punonin më shumë se 60 orë.

Kur qëndron në kompjuter për ore të zgjatura: Rreth 80 për qind e të rriturve amerikanë përdorin pajisjet digjitale për më shumë se dy orë në ditë. Në fakt, pothuajse 60 përqind e njerëzve raportojnë se kanë simptoma siç janë sytë e thatë, tendosje të syve, dhimbje koke, vizion të paqartë dhe dhimbje të qafës dhe shpatullave.

Kur nuk qëndron në diell për një kohë të gjatë: Ju do të mendonit se duke u mbyllur në zyrë nga ora 9-to-5 ju mbron nga marrja e kancerit të lëkurës dhe rrudhave. Megjithatë, ka mënyra që rrezet e diellit mund të të arrijnë brenda, si përmes dritares suaj. Një pjesë e mirë e rrezet UVB bllokohet nga dritaret e makinave, por shumica e rreziqeve UVA, zakonisht të lidhura me plakjen dhe kancerin e lëkurës, mund të vijnë përmes saj/living

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-