Sikur politikanët tanë të mësonin nga Jusufi a.s.

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Artikuj

Hfz. Mehas Alija

Tre mësime nga historia e tij, alejhis-selam:

1. Jusufi a.s., në çdo situatë u kujdes për popullin e vet dhe nuk i dha përparësi interesit personal, ndonëse padrejtësisht u burgos.

2. Në kohë krize u kujdes për tërë popullin, pa bërë dallime në dhënie.

3. Ishte i vetëdijshëm saktësisht për kompetencat e tij dhe e përgatiti shtetin para se të vinte kriza.

Në suren Jusuf na flet All-llahu, Ai na njoftoi me suksesin e një pejgamberi në kohë krize. Sikur Allahu na thotë: “Shikoni pejgamberin që unë e zgjodha se si u soll në kohë krizash ekonomike dhe shikoni parlamentarët që ju i zgjodhët se si ata sillen.”

Sikur këta tanët të mësonin nga historia e lavdishme e njerëzve që Zoti i zgjodhi!

(Islampress.ch)

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-