Opoja.net

Soda e bukës ka një efekt vërtet të mrekullueshëm për shëndetin

Edhe pse jemi mësuar ta përdorim në dietën tonë, ai ka një qëllim më të gjerë, kështu që mund t’ju ​​ndihmojë me shumë probleme shëndetësore, nëse e përdorni si duhet dhe rregullisht. Soda e bukës është një nga përbërësit kryesorë në shumë produkte shëndetësore, prandaj shpesh përdoret për kujdesin e lëkurës, sepse largon parregullsitë e ndryshme. Soda e bukës nuk rekomandohet për të gjithë sepse tretësira e saj mund të absorbohet përmes lëkurës, kështu që në atë rast duhet të shmanget nëse: keni një infeksion serioz, keni plagë të hapura, keni diabet, keni sëmundje të zemrës, jeni shtatzënë ose ushqeni fëmijën me gji, nëse jeni alergjik ndaj sodës së bukës. Më posht ju tregojmë problemet që zgjidh soda e bukës.

Aknet

Soda e bukës është një antiseptik natyral dhe mund të ndihmojë në zvogëlimin e baktereve që shkaktojnë puçrra, por në asnjë mënyrë nuk rekomandohet të lani fytyrën me të.

 

Përzieni sodën e bukës me ujë dhe vendosni pastën që rezulton në puçrra dhe pas 15 minutash, shpëlajeni.

Ekzema

Ne duhet të theksojmë se soda e bukës nuk është një kurë për ekzemën, por ajo mund të ndihmojë në zbutjen e kruajtjes që ndodh si rezultat i ekzemës. Rekomandohet të shtoni ¼ gota sodë buke në një banjë të ngrohtë dhe të laheni në të për 10 deri në 15 minuta. Pas kësaj, thani lëkurën me një peshqir dhe vendosni losion për të hidratuar lëkurën.

 

Kruajtjet

Përdorimi i një banjë me sodë buke dhe bollgur mund të ndihmojë në zvogëlimin e kruajtjes dhe skuqjes së shkaktuar nga virusi. Shtoni një filxhan sodë buke dhe thekon të bollgur në banjë dhe lajeni në të për 20 minuta.

 

Hemorroidet

Edhe pse nuk është një kurë për hemorroide, soda e bukës mund të lehtësojë dhimbjen, kruajtjen dhe inflamacionin e hemorroideve. Ndiqni udhëzimet për të bërë një banjë me sodë buke nga paragrafët e mëparshëm.

 

Kafshimi i mushkonjave

Soda e bukës dhe pasta e ujit mund të lehtësojnë kruajtjen e shkaktuar nga kafshimet e insekteve, veçanërisht mushkonjat. Për të bërë një pastë, përzieni 1 lugë gjelle sodë buke dhe 2 lugë ujë. Vendoseni pastën në vendin e kafshimit të insekteve dhe lëreni të qëndrojë deri në 10 minuta para se ta shpëlani.

Kafshimi i bletës

Përvoja ka treguar se pasta e sodës së bukës mund të neutralizojë helmin e bletës dhe të zvogëlojë dhimbjen, skuqjen dhe ënjtjen e pickimeve të bletës ose grerëzave.

 

Infeksionet mykotike

Është treguar se infeksionet mykotike të lëkurës dhe thonjve mund të lehtësohen nëse thonjtë dhe lëkura janë të zhytur në një solucion të sodës së bukës dhe ujit./FrontOnline/

Efektet anësore të marrjes së multivitaminave

Merlinda Guraj

Vlerat e sheqerit në gjak që konsiderohen normale, prej fëmijëve e deri te të moshuarit

Opoja.net

Perimet të cilat pastrojnë organizmin

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net