Terminet për viza Shengen, Ambasada e Gjermanisë në Kosovë del me njoftim

Opoja.net Opoja.net Kosova

Ambasada në Gjermanisë në Kosovë ka dalë me një njoftim lidhur me terminet për vizat shengen.

Të gjithë ata që i kanë marrë dy doza të vaksinës COVID-19, mund të udhëtojnë tani e tutje për në Gjermani.

Nga kjo ambasadë kanë thënë se ata që duan të udhëtojnë për në Gjermani, do të duhet të kenë dëshmi për vaksinim.

“Nga 4 korriku 2021, qeveria federale ka hequr të gjitha kufizimet e hyrjes për individët me banim në Kosovë. Udhëtimi në Gjermani nga banorët e Kosovës do të lejohet për të gjitha qëllimet e udhëtimit nga kjo datë nëse është e nevojshme, por kërkohet një vizë e vlefshme. Nga tani e tutje, terminet për vizat Shengen mund të bëhen përsëri në ambasadën në Prishtinë. ·Testimi, prova e rekreacionit ose prova e vaksinimit kërkohet gjatë hyrjes ”, thuhet në njoftim.

Nga ambasada e Gjermanisë në Prishtinë kanë thënë se po përpiqen që të ofrojnë sa më shumë takime të jetë e mundur, por që kërkesat aktuale i tejkalojnë kapacitetet e tyre.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-