A mund ti dhurohet dikujt dele për Kurban?

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Artikuj

Pyetje:

A mundet që
djali ti dhuroj babait një dele që ai ta ther Kurban?

Djali ka kope delesh
dhe e ndanë një si dhuratë për babain, ndërsa ai e ther si Kurban.

Përgjigjja:

Djali mund ti dhuroj delen babait të tij që ai ta ther si Kurban. Si çdo dhuratë tjetër, edhe kjo mund të pranohet apo të refuzohet. Nëse personi e pranon atë dhuratë dhe e ther si Kurban, dhe nëse kafsha i plotëson kushtet e Kurbanit është i vlefshëm.

Muftiu i Sarajevës, Dr. Enes Ljevakoviç

Fetve-i emini i Akademisë për Fetva pranë BI të Bosnjës

Përktheu: A. D. Islampress

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-