Daut Rakipi në vend të përkujtimit

Opoja.net Opoja.net Opoja Personazhe

U lind në Bresanë të Dragashit (Sharrit). Rridhte nga një familje e urtë dhe fisnike. Që në vite të rinisë, ndjeu me shpirt vuajtjet e popullit të tij, dhe u vu në ball të idealeve për liri e pavarësi të Kosovës. Fillimisht, organizator i protestave dhe demonstratave të viteve 1989-1990 në rrethinën e tij. Atëherë, sapo kishte arritur moshën e pjekurisë (18-19 vjeçar). Gjatë shërbimit ushtarak në ish Jugosllavi, e zuri lufta befasisht në Kroaci, dhe kishte pësuar me plagosje serioze… Gjendja në Kosovë vetëm po rendohej. Më vonë, thirrjes për mobilizim të përgjithshëm në radhët e UÇK-së, kundër okupatorit shekullor-serb, Dauti iu përgjigj pa një pa dy në vitin 1999. Gjatë kohës së luftës, meqë kishte eksperiencë luftarake, iu caktua detyra e komandantit të togut, në kuadër të Operacionit “Shigjeta”, në Zonën Operative të Pashtrikut. Detyrën e kreu me nder, së bashku me shoktë e tij opojarë dhe të tjerë, deri në mbarim të luftës. Pas luftës qe angazhuar në disa aktivitete që i nevojiteshin popullatës së tij, sidomos mbahet në mend ndihmesa e tij me ish ushtarët e tjerë të Bresanës, gjatë një vërshimi që ndodhi, sapo u kthyem pas luftës nëpër shtëpi më 1999. Më pas, detyrohet që të shkojë në gyrbet-në Austri, të cilin papritur më 16.09.2014 e gjeti vdekja atje (nga një sulm në zemër). Më 18.09.2014 u soll në Kosovë trupi i tij, dhe po këtë ditë u varros me nderime në vendlindje nga bashkëluftetarët, shoktë, miqtë dhe vendasit. Dauti e kreu vazhdimisht dhe me nder misionin e tij, por nuk pati fatin që ta shijojë lirinë e Kosovës, që aq shumë e deshi. Ishte i martuar dhe baba i tre fëmijëve. Megjithatë, caktimi i Zotit qe i tillë, dhe me këtë duhet të pajtohemi. E lusim Zotin, që Dauti të ndjej qetësi në preherin e tokës së tij, që e rriti dhe ia dha shtatin. Lirinë, le ta gëzojnë fëmijët e tij dhe fëmijët e gjithë Kosovës, për të cilët luftoi. Zoti i dhashtë mirësi edhe në botën tjetër- e shpërbleftë me xhenetin Firdeus. Neve na mbetet që ta kemi shembull, të ndjekim rrugën e tij dhe të punojmë për vlera të larta- siç punoi edhe Dauti.
Me respekt dhe mall, K. M.
-ish bashkëushtari i tij i UÇK-së

© Opoja.Net

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-