Si ta festojmë Lindjen e Bekuar të Profetit s.a.v.s.?

Linda Guraj Linda Guraj Artikuj

Është pyetur një gnostik: Si ta festojmë Lindjen e Bekuar të Profetit s.a.v.s.?

Ka thënë:

– Duke e shfaqur dashurinë e sinqertë ndaj tij;
– Duke e pasuar Synetin e tij;
– Duke e lexuar dhe kuptuar Jetëshkrimin e tij;
– Duke shprehur dashurinë ndaj pjestarëve të familjes së tij fisnike (Ehli Bejtit);
– Duke u kapur fort për Sheriatin e tij;
– Duke u treguar i butë ndaj ymetit të tij;
– Duke u pajisur dhe zbukuruar me ahlakun (moralin) e tij.
– Duke i dërguar sa më shumë salavate dhe selame shpirtit të tij dhe
– Duke i kërkuar Zotit shoqërimin dhe Shefatin e tij.

(Islampress / E.K.)

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-